Kada pijete kafu (ili čaj, ili gazirane sokove) jedan dio kofeina završava u vašem mlijeku. S obzirom na to da bebe ne mogu da prerade i izbace kofein podjednako brzo i efikasno kao odrasli, višak ove supstance u njihovom organizmu može da dovede do razdražljivosti, nesanice i iritacija. Rješenje je jednostavno, mada nije svima podjednako lako – smanjite unos kafe i kofeinskih napitaka. Koliko god da ste pospani, plačljiva i razdražljva beba koja ne može da spava će samo učiniti situaciju gorom. Probajte kafu bez kofeina, a ako baš ne možete da se odreknete ovog napitka, potrudite se da ga barem pijete nakon dojenja.

Čokolada

Budite pažljivi ako vam je čokolada omiljeni slatkiš. Baš kao kafa i gazirani sokovi, i čokolada sadrži izvijesnu količinu kofeina, mada znatno manje nego ovi napici. Ako sumnjate da bi čokolada mogla da bude odgovorna za neprijatne simptome kod vaše bebe, pokušajte nekoliko dana da je uopšte ne jedete. Koliko god vam ovo teško palo, ako primijetite da u tih nekoliko dana vaša beba bolje spava i da je ljepše raspoložena, izbacite čokoladu iz jelovnika dokle god dojite.

Agrumi

Ukusne i zdrave voćkice poput narandži i grejpfruta mogu da sadrže određene supstance koje ne prijaju bebama. Naime, ove supstance mogu da iziritiraju još uvijek nerazvijeni gastrointestinalni sistem, te bebe dobijaju probleme sa probavom, povraćaju, a kod nekih se javlja i osip. Uradite isti test kao i sa čokoladom, i provjerite da li su agrumi problem.

Ako se ispostavi da jesu, izbacite ih iz ishrane. Ne samo voćke, već i voćne sokove koji sadrže iste one iritirajuće supstance. Kako biste nadoknadili vitamine, krenite da unosite druge namirnice koje su bogate vitaminom C.

Brokula

Možda su vam doktori rekli da ne treba da vjerujete u stare i neistinite priče o tome kako konzumiranje brokule, karfiola i drugih povrćki koje izazivaju gasove, može da dovede do grčeva i gasova kod bebe. Ali, pitajte bilo koju majku koja je imala iskustva sa uticajem brokule na bebu, i čućete drugačiju priču. Ako mislite da bi vaša salata puna brokula mogla da bude kriva za simptome kod djeteta, odmorite od ove biljke nekoliko dana. Ali, umjesto da ga u potpunosti izbacite iz ishrane, možete polako da ga ubacujete malo po malo, i da posmatrate kako beba reaguje. Još jedan savjet je da ga uvijek obarite, te da ga izbjegavate u sirovom stanju.

Alkohol

Ako povremeno popijete čašu vina uz večeru, nema razloga da o tome brinete. Većina stručnjaka se slaže da jedno ili manje pića na dan nema nikakve posljedice na dijete. Ali, ako imate naviku da češće i više pijete, onda ovo može da bude ozbiljniji problem za dijete. Američka pedijatrijska akademija tvrdi da opijanje može da ima neprijatne posljedice na dijete.

Naime, oni tvrde da povremeno konzumiranje većih količina alkohola može da dovede do pospanosti, dubokog sna, osjećaja slabosti i prevelikog broja kilograma kod beba. Zato izbjegavajte prilike u kojima znate da ćete mnogo piti, a ako vas alkohol opušta, pokušajte da ga zamijenite toplom kupkom i masažom.

Ljuta hrana

Ovo zavisi od mame do mame. Neke žene mogu da dodaju ljutu papriku u gotovo svako jelo, i da i dalje imaju sretno i zadovoljno dijete. Ali, neke mame primjećuju da čak i najmanje dodavanje ljutih začina u hranu može da dovede do razdražljivosti i nemira kod mališana koji sisa. Ako ste primijetili da i vaša beba tako reaguje, izbjegavajte ljute začine, umjesto toga, koristite začine koje daju naročit i zanimljiv ukus, bez ljutine. Limunov sok i kora, ili đumbir, na primjer.

Bijeli luk

Koliko god vama bijeli luk bio ukusan, vaša beba ne mora da se složi sa vašim mišljenjem. Naime, bijeli luk može da promijeni ukus mlijeka, a naučnici kažu da ova aromatična biljka može da ostavi ukus u mlijeku čak dva sata nakon obroka. Zato neke bebe mogu da prave grimase ili da odbijaju da sisaju, ako osjete aromu bijelog luka u majčinom mlijeku.

U Italiji, gdje je bijeli luk sastavni dio gotovo svakog jela, majkama se preporučuje da ne jedu ovu biljku prvih nekoliko mjeseci nakon porođaja. S druge strane, u Indiji se majkama preporučuje da ga jedu što više, jer se vjeruje da će to pomoći bebi da poraste. Na kraju krajeva, sama beba odlučuje da li joj se to dopada ili ne, piše zena.blic.rs.

Kikiriki

Da li vi, ili članovi vaše porodice, imate čudne alergije? Ako je odgovor potvrdan, onda bi trebalo da budete pažljivi sa konzumiranjem kikirikija dok dojite. Kikiriki je prilično čest alergen, i preporuka je da se pažljivo jede jer bi i beba mogla da bude alergična. Ako jedete kikiriki, i ispostavi se da beba jeste alergična, primijetićete simptome poput osipa, koprivnjače, ekcema i teškog disanja.

Pšenica

Ako primijetite da nakon obroka punog hljeba ili tjestenine, dojenje djeteta za rezultat daje plač, očigledan bol i zatvor ili krv u stolici, to može biti pokazatelj alergije na pšenicu. Kako biste provjerili da li jeste o tome riječ, eliminišite pšenicu iz menija na dvije, tri sedmice. Ako se simptomi poprave ili nestanu, znaćete da ste pronašli glavnog krivca – i nastavićete da izbjegavate pšenicu.

S druge strane, ako beba i dalje ima neprijatne simptome, elimišite jednu po jednu namirnicu sa liste dok ne zaključite u čemu je problem. Ako bebi nešto smeta, vjerovatno se nalazi na listi.

Mliječni proizvodi

Poznato je da mnogim bebama ne prija adaptirana mliječna formula bazirana na kravljem mlijeku. Ali, ako majka pije mlijeko i jede mliječne proizvode (kao što su sir, sladoled, jogurt), isti alergeni mogu da dospiju do majčinog mlijeka, a zatim i do bebe. Simptomi alergije ili preosjetljivosti na mlijeko su grčevi, povraćanje, nesanica i ekcem.

Kukuruz

Alergije na kukuruz su česte kod male djece, ali kako možete da budete sigurni da su simptomi poput grčeva, plakanja i osipa rezultat onog kukuruza koji ste jeli za večeru? Ako niste sigurni da je baš kukuruz namirnica koju bi trbalo da eliminišete, počnite da vodite dnevnik ishrane. U njemu zapisujte kada ste pojeli nešto od kukuruza, i kako je beba reagovala.

Ako primijetite da postoji neku šablon po kojem vaša beba ima grčeve i neprijatnosti baš kada ste vi jeli kukuruz, vjerovatno je dobra ideja da krenete sa eliminacijom ove namirnice.

Školjke

Školjke su poznate po tome što izazivaju alergije, a naučnici su pokazali da što je neka alergija učestalija u porodici, to je veći rizik da će dijete imati alergiju i da će se ona ispoljiti veoma rano. Iako školjke i druga morska stvorenja sa oklopom, kao što je jastog, nisu toliko učestale u ishrani kod nas, ipak treba voditi računa i o ovim stvarima. Dakle, ako otac vašeg djeteta ima alergiju, ali vi nemate – možda je ipak najbolje da izbjegavate ovakva uživanja dok dojite.

Jaja

Alergije na jaja, koja obično predstavlja hipersenzitivnost na bjelanca, je sve češća među mališanima. Međutim, veliki je problem u tome što se jaja nalaze u gotovo svemu – od hljeba, preko grickalica do sladoleda. Zato ova alergija može jako lako da se previdi. Ono što se preporučuje svim dojiljama koje sumnjaju da dijete ima neku vrstu alergije, jeste da izbace sve glavne alergene iz ishrane.

Tu spadaju: mlijeko i mliječni proizvodi, soja, jaja, pšenica, kikiriki i školjke. Nakon dvije nedjelje počinju da se dodaju ove namirnice, jedna po jedna, u razmaku od oko četiri dana. Dobro obratite pažnju nakon svake nove namirnice na to kako vaša beba reaguje.

Soja

Mnoga djeca koja imaju problema sa kravljim mlijekom, ne tolerišu najbolje ni soju. Ovo su loše vijesti za one mame koje su mislile da mogu mlijeko u kafi da zamijene sojinim mlijekom. Ako sumnjate da beba loše reaguje na soju, prije kompetne eliminacije obratite pažnju na to kakve prerađevine jedete. Naime, proteinski šejkovi i energenstke pločice, u koja se nalaze izolovani sojini proteini, mogu da budu mnogo veći alergeni od fermentisanih proizvoda.